Jdi na obsah Jdi na menu
 


Není trvalého štěstí v žádném z předmětů světa. Je v nás...Paměti mystika - Eduard Tomáš

11. 9. 2011

Milujte pravdu. Je věčným pramenem vaší pozornosti a vaše láska k ní se vám dříve nebo později vrátí několikanásobně ve formě milosti (zejména v pomoci na cestě)

Hledejte pravdu s nadšením. Hledáte-li jiným způsobem, nedojdete daleko. Aby došlo k realizaci, musíte mít stále intenzivnější oddanost pravdě a žhavou touhu po ní. Znamená to prostě upínat co nejčastěji pozornost do nitra, naplněni city oddanosti a vřelé lásky. Milujete-li přitom kohokoli jiného, obraťte vždy tento cit do svého srdce. Předmět vaší lásky tím nebude o nic ošizen, naopak, bude mu přidáno a vám také.

Žijte v míru s celým světem. Zdržujte se jakékoli formy nenávisti nebo ubližování, ať v mysli, či navenek, a to i tenkrát, máte-li k tomu důvod. Vyplatí se to, neboť pravda je jednotou. Buďte soucitní a radostní. V žádném případě neopětujte zlo zlem. Ovládnete-li se získáte velmi mnoho dobré energie.

Uvědomte si několikrát denně, že základ pozornosti je v Bohu a že tedy obrácení pozornosti proti jejímu toku je nejpřímější cestou k němu. Je to stejné, jako bychom řekli, že základ pozornosti je v bezčasovém nyní. Jedině proniknutí (ať dočasné či trvalé) do této sféry je příčinou štěstí.

Užívejte logiky a rozumu, ale uvědomte si, že pravda je vyšší. Tam kde žije pravda, logika ani rozum nemohou proniknout. Pozornost však ano. Podrobte se intuitivnímu volání pravdy. Nakonec je to jen ona sama, kdo vás k sobě přivede, a žádné ego ať vaše nebo cizí i kdyby bylo svaté.

Vaše závislosti jsou výsledkem vašich starých i současných zvyků. Odvádějí vaši pozornost jinam, než jí chcete mít. Proto je ovládejte indiferencí k nim. Buďte dobří a radostní, myslete na dobro a čiňte dobro. Vybudujte si jen dobré závislosti. Ty vám neublíží. Slibte si, že v každém okamžiku života si budete počínat správně.

Snažte se neztotožňovat se s tělem, myšlenkami ani city.

Obracíte-li pozornost na pozornost, nerozvíjejte mysl. Žijte stále co nejblíže vlastní podstatě. Vaše myšlenky tam nemají co dělat. Žijte v teď - od okamžiku k okamžiku. To je nejvyšší nepřipoutanost a nejvyšší odříkání. Naučte se tomuto odříkání a zvykněte si na ně. Časem v něm najdete i nejvyšší potěšení. Tím, co vás od něj odvádí jsou myšlenky. Zvlášťe ty, jimiž toužíte po věcech tohoto světa.

Vzdejte se všech ezoterních sil a nesnažte se je zvládnout. Jsou zábranou na cestě.

Žijte co nejčastěji ve společnosti lidí hledajících pravdu. Jste-li sami, pozorujte klid za myšlenkami nebo se modlete ÓM (AUM). Pomůže vám to překonat překážky na cestě, jako jsou nemoc, nestálost v ideách, pochybnostech, přerušování cvičení apod. ÓM vás nabije energií a odstraní stres.

Soustřeďte opět a opět pozornost na pozornost a povšimněte si, jak je trvalá a stálá. Zabloudí-li vaše myšlenky jinam, nepotlačujte je, ale ani si jich nevšímejte. Jinak by jejich odpor vzrůstal. Setrvejte v pozorování pozornosti.

Buďte bdělí vašeho vlastního bdění a setrvávejte v klidu pozornosti.

Staťe se trvalým, nezúčastněným pozorovatelem pozorovatele tohoto světa. Takto se odděluje Já od ne-já.

Co nejčastěji udržujte svou mysl nepohyblivou.

Na duchovní cestě pracujte trpělivě a vytrvale, ale bez zaujatosti.

Žijte ve světě, ale nelpěte na něm. Buďte odpoutáni od jmen a tvarů, nechte je žít jejich vlastním životem. Vy jen buďte.

Nikdy se s nikým nepřete, zejména ne ve věcech ducha, spory jsou na překážku.

Nejvyšší překážkou je nevědomost. Myšlenka "já jsem tělem" je jejím základem. Proto ani o sobě, ani o jiných nemyslete, jako by byli tělem, ale vždy nejvyšší pravdou.

Znovu a znovu si uvědomujte nutnost nepřipoutanosti. Pomůže vám k tomu častá představa: Jsem existencí-vědomím-blahem (sat-čit-ánanda). Hledejte jen sat a čit. Ánanda přijde sama.

Potlačujte své vášně v zárodku tím, že je odmítnete sledovat. Pak se vám podaří změnit je v opak (nahradit např. hněv láskou). Kontrolujte své touhy, brzdí vás. Vzdávejte se zejména připoutanosti k smyslovým radostem a rozkoším těla, chcete-li se stát opravdovými mistry ducha. Jedině když nezapomenete, čím ve skutečnosti jste, můžete si občas i tyto radosti dovolit. Myšlenka tělesnosti je velikou zátěží. Staňte se posledním pozorovatelem, a budete zbaveni myšlenky tělesnosti.

Nakonec poznáte, že pravda je vším

Subham astu sarvadžagatam. Šťastny ať jsou všechny bytosti. ÓM.

Eduard Tomáš Jóga pozornosti

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< duben / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 203472
Měsíc: 2585
Den: 91