Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tabákové spiknutí...

11. 8. 2011

V České republice zemře každým rokem přibližně 100.000 osob.

V důsledku vraždy je to asi 200 osob, v důsledku sebevraždy 1.300 osob, v důsledku dopravní nehody 1.000 osob, v důsledku ostatních úrazů asi 2.000 osob, v důsledku užívání drog méně než 50 osob.

 

V důsledku kouření zemře ročně 22.000 osob, z toho 16.000 v produktivním věku. To je 60 každý den. Tedy o 10 víc, než kolik jich zemře na užívání nelegálních drog za celý rok. Současně je to jedna pětina všech úmrtí. 22% všech zemřelých by ještě mohlo žít, kdyby neexistovaly cigarety.

 

V průměru si kuřák zkracuje každou cigaretou život o 5 minut. Pokud vykouřil denně 1 krabičku, zkrátil si ho o jeden a půl hodiny. Za rok je to 25 dní, tedy bezmála jeden celý měsíc.

Celoživotní kuřáci přicházejí v průměru o 14 let života. 

Cigarety jsou jediné spotřební zboží, které je-li užíváno podle návodu, způsobuje smrt, přesto se jedná o zboží volně prodejné, a dokonce je možno jej propagovat pomocí reklamy. 

 

Ve 40. letech 20. století výrazně stoupl výskyt rakoviny plic, do té doby vzácného onemocnění. Byly proto zahájeny dvě velké epidemiologické studie, přičemž britská studie se snažila původně prokázat souvislost mezi rakovinou plic a asfaltováním silnic. Roku 1950 byly publikovány výsledky obou studií, které jednoznačně prokázaly, že rakovina plic souvisí s kouřením.

 

Z 1000 tun tabáku mají výrobci zisk 2,6 miliónu dolarů ročně. Naopak náklady zaviněné předčasným úmrtím kuřáků dosahují 13,2 miliónu dolarů, přímé náklady na nemocnost kuřáků dosahují 11 miliónů dolarů a nepřímé náklady na nemocnost kuřáků dosahují 5,6 miliónů dolarů ročně. Celková ztráta tedy činí 27,2 miliónu dolarů ročně. 

Jinými slovy: stát vydává na léčení nemocí z kouření výrazně víc prostředků, než kolik jich z prodeje tabákových výrobků získává. K tomuto závěru dospěly všechny studie bez ohledu na to v jaké zemi a jakou institucí byly provedeny.


Pro úplnost je nutné zmínit, že při kouření není nikotin tou nejškodlivější chemikálií. Nikotin pouze vyvolává závislost, tedy hlad po cigaretě. Příčinou úmrtí na nemoci z kouření jsou především dehty a další látky, které se do těla dostávají společně s kouřem. 

 

Srovnání závislosti na nikotinu a na alkoholu

  • Na alkoholu jsou závislá 4% konzumentů. Na nikotinu je závislých 80% konzumentů.
  • Na nemoci způsobené alkoholem ročně umírá v ČR asi 3.500 lidí, na kouření asi 18.000, tedy 5 krát více.
  • Většina konzumentů alkoholu má první zkušenost s alkoholem před dovršením dospělosti. Rovněž většina kuřáků vyzkouší svou první cigaretu v době, kdy si ji ještě nesmí sami koupit. 

    

 

 

24_1.jpg

 

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< duben / 2019 >>


Statistiky

Online: 3
Celkem: 203472
Měsíc: 2587
Den: 96